Arastta Cloud E-ticaret

Artık herkes kabul edecektir ki internet çağında yaşıyoruz. Günlük hayatımızdaki neredeyse her türlü ihtiyacımızı internete bağlanan araçlar sayesinde giderebilecek durumdayız. Fatura ödemeleri, eve damacana su siparişi verme, yemek siparişleri, kılık-kıyafet ve market alışverişi gibi sıradan ve hatta hiç akla gelmeyecek şeyleri bile internetten almak/satmak mümkün. Bu da ticaret yapan kişiler için; işyeri kiralama, ofis tutma, herkesin tek bir mekanda çalışması, müşteri ilişkileri, ürün gönderimi/kargo/teslimat gibi unsurları barındıran  geleneksel manada bildiğimiz ticareti de kökten değiştiren bir durumu ortaya koyuyor. Artık insanlar ofisi veya dükkanı olmadan evden milyonlarca TL ciro yapabiliyorlar. Hatta her ne kadar Türkiye’de henüz yaygınlaşmamış olsa da, birçok çalışan ofise gitmeden evden veya bilgisayarı/internet erişimi neredeyse oradan çalışıyor.

E-ticaret açısından iyi haber ise, henüz gelişmiş ülkelerde dahi e-ticaretin doyum noktasına gelmemiş olması. Hele hele Türkiye gibi tüketim çılgınlığının hat safhada olduğu, gelişmekte olan ülkelerde e-ticaret çok daha bâkir bir alan. Yani, e-ticaretin tüm dünyada büyüme potansiyeli çok yüksek.

Zaten bu potansiyeli etrafımıza baksak çok rahat görebiliriz. Artık Türkiye’de “ev hanımı” konsepti çok farklı bir noktaya geliyor. Kadınlar evden yetenekli oldukları alanlarda üretim yapıp, bunu internet üzerinden (özellikle de sosyal medya aracılığı ile) tüm ülkeye ve hatta tüm dünyaya satmaya başladılar. Yani herkes bir şekilde e-ticarete ucundan kıyısından bulaşmakta.

Tam da bu noktada devreye Arastta giriyor. Üzerinde çok uzun zamandır çalıştığımız Arastta yazılımı tamamen ücretsiz bir e-ticaret sistemi. Yani indirip, hostinginize kurarak kendi internet mağazanızı kolayca oluşturmanızı ve tüm dünyaya satış yapabilmenizi sağlıyor. Şimdiye kadar Arastta konusunda dünya çapında çok iyi dönüşler aldık.

Ve fakat yukarıda bahsettiğim ve henüz internet konusunda çok detaylı teknik bilgiye sahip olmayan, ev hanımları, gençler veya teknolojiye uzak kalanlar gibileri, yazılım denince haklı olarak gözleri korkuyor. Her ne kadar kolay olsa da hosting vb teknik konuları anlamayabiliyorlar. Veya en basitinden zamanları yok bu gibi işleri öğrenmek için.

Dolayısıyla biz de tabiri caizse insanlara “anahtar teslim” e-ticaret mağazalarına sahip olabilecekleri bir ürün olan Arastta Cloud‘u yayınladık. Hiç bir teknik bilgi gerektirmeden, saniyeler içerisinde istediğiniz mağazayı ücretsiz kurmak mümkün. Bu ücretsiz sürümün hiç bir kısıtlaması yok, Arastta’nın tüm özelliklerine sahip. Fakat mağazası için kendi alan adını (domain) kullanmak isteyen ve beraberinde de teknik destek, yedekleme gibi özellikleri de almak isteyenler için de ücretli paketler var.

Muadillerinden Arastta’yı ayıran en büyük özellik ise, tamamen açık kaynak kodlu bir cloud (bulut) sistemi olması. Yani mağazanın tüm dosyalarına ve hatta veritabanına dahi erişim mağaza sahibinin elinde. Bu da mağaza sahibine çok büyük bir güven ve rahatlık sağlıyor. İstediği düzenlemeleri mağazasında yapabilir veya yaptırabilir ve istediği zaman da mağazasının tüm yedeğini alıp kendi sunucusuna geçiş yapabilir.

Bunun yanında Arastta’nın rakiplerine oranla sahip olduğu büyük yenilikler ve özellikler mevcut fakat şimdi burada onları sıralamam mümkün değil. Dileyen Arastta Cloud sitesini ziyaret edip, saniyeler içerisinde ücretsiz e-ticaret mağazasını oluşturabilir ve denemeye hemen başlayabilir.

“Arastta Cloud E-ticaret” için 12 yorum

 1. merhaba
  hocam öncelikle proje çok güzel,

  Arastta’yı iyzico sitesinde gördüm ve indirp kurdum.

  herzaman korkarak kurduğum ve kurcalayınca elimde patlayacak endişesiyle her sürümünden uzak durduğum opencart tan çok uzaklaşmış ve herşey anlaşılır basit sade olmuş.

  http://www.ucuzuk.com/arastta/ örnek olarak ben buraya kurdum

  sormak istediğim birkaç şey var
  ben e ticaret yapmak istiyorum birkaç tedarikçi bulup xml alıp başlayayım diyorum.

  giyim sektörü düşünüyorum, şimdi bayilik alsam xml entegre konusunda destek verirmisiniz ? ücretli, ücretsiz birde n11, gg, gibi sitelerde entegre etmek istiyorum yine bu konudada yardım lazım olacak.

  bol geliştirmeli güncellemeli günler dilerim, Türkiyede butarz işlerin yapılması bize gurur veriyor.

  dip not: aynı mesajı r10.net üzerinden de gönderdim.

  1. Entegrasyonlar elbette mümkün, hatta mevcut OpenCart eklentileri de büyük oranda sorunsuz Arastta ile çalışabilmekte.

   Malum Arastta ücretsiz ve açık kaynak bir sistem, fakat https://arastta.com üzerinden ücretli destek ve özel servis sağlıyoruz. Ayrıca Arastta Cloud (https://arastta.com) üzerindeki tüm sitelere ücretsiz SSL sağlıyoruz.

   Arastta’yı beğendiğinize sevindim, her türlü eTicaret projenizde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz, işinin ehli kişiler tarafında geliştirilen son derece güvenli bir sistemdir.

 2. Emeklerinize sağlık.Projenizi tebrik ederim. Aklımıza takılan bazı sorular var. Bu sistem kullanıcılar için güvenli bir sistem midir? ssl şifrelemesi mevcut mu? site de menü ekleme ürün oluşturma gibi bir çok konuda yardım bölümü bulunmuyor. word preste a dan z ye sistemi bölüm +katagori oluşturma yardım dersleri mevcut. Arastta da böyle bir yardım bölümü ne menüler için ne türkçeleştirme için ne katagori için bulunmuyor. Word pres sistem kurup bölüm katagori içerik oluşturan biri olarak bu sistemin bölüm katagori ayarlarında kayboldum diyebilirim. Videolu yardım bölümleri yada word pres sistemi içindeki yardım bölümleri gibi bölümler oluşturmanızı rica ederim. Tema olarak seçeneklerin arttırılması ve yardım dosyaları yazılımı popüler hale getirebilir. Teşekkürlerimle.

  1. Aslında Arastta kullanımına dair detaylı anlatımlar sitesinde mevcut, dokümantasyon kısmına bakabilirsiniz: https://arastta.org/docs burada ürün eklemeden, seo kadar tüm detaylar var, ancak içerik henüz sadece İngilizce.

   WordPress 10 yıldan daha eski bir sistem ve dünyadaki tüm sitelerin neredeyse 1/3’ü WordPress kullanıyor, dolayısıyla bu aşamaya bir günde gelmedi.

   Dolayısıyla evet eksiklerimiz var, bu nedenle yapacak çok işimiz var. Zira uluslarası çapta Arastta sağlam ilgi görüyor ve bizim de başta Türkiye’den olmak üzere Arastta’nın anlatılması, tanıtılması açısından desteğe ihtiyacımız var.

   Vakit ayırıp Arastta’yı incelediğiniz ve yorumladığınız için teşekkürler.

 3. Enes Bey merhaba , hazır paket e ticaret firmalarının çalışma yapısı nedeniyle bir türlü bir firmayla anlaşamadık. Opencart da malum adam bulmak güvenliği sağlamak sıkıntı. Opencart modülleri çalışabilir demişsiniz. Bizim kullanacağımız pos firmasının modülü var yoksa ekstra size soracaktım yardımcı olur musunuz diye? Mail adresimi görüyorsunuz bir kaç konu hakkında daha iletişim kurabilmem için mail adresinizi vs iletirseniz sevinirim.

  1. Merhaba,

   Arastta Marketplace’de yer alan TRPOS modülü bir çok Türk bankasını desteklemekte, bir kontrol edin isterseniz: https://extensions.arastta.pro/payment-gateways/trpos

   Eğer bunun haricinde ekstra bir modüle ihtiyacınız olursa, elbette ücreti mukabili yaptırabilir veya bizim ekibimizden ücreti mukabili yapmasını isteyebilirsiniz.

   Eğer Arastta ücretsiz sürümü kullanıyorsanız arastta.org/forum adresinden istediğiniz soruları iletebilirsiniz. Eğer Arastta Cloud servisini kullanmak istiyorsanız da info @ arastta.com adresinden sorularınızı iletebilirsiniz.

 4. eticaretle uğraşan hemen hemen herkesin aşina olduğu opencart ile yapılması hoş
  projenin en büyük avantajı uygun fiyata profesyonel destek vermek mantığı olsa gerek

  fakat
  – destek sistemi çalışmayan
  – online yazışma ekranı sürekli kapalı olan
  – sitede iletişim bilgisi olmayan
  – whois bilgilerinde çalışmayan bir gsm numarası olan

  bir proje olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

  bunlara eksik demek naif kalır çünkü ben işimi / sitemi emanet edeceğim servise-insanlara ulaşamıyorsan buna hizmet almak denmez

  bunlar başlı başına korkunç hatalardır

  1. Evet, OpenCart’a aşina iseniz Arastta’da zorlanmayacaksınızdır. Her ne kadar ilk “fork”ladığımız günden bu yana Arastta’nın OpenCart’tan tamamen farklı ve kendine ait bir yol haritası olsa da, Arastta’da hala OpenCart kullanıcıları ve/ya OpenCart’tan geçiş yapanlar için çok fazla avantaj bulunmakta.

   Ancak yorumunuza bir kaç şerh düşmem gerekecek:

   – Destek sistemimiz çalışmaktadır. Ücretsiz sürüm için arastta.org/forum adresinden topluluk mantığı ile forum desteği verilmekte, arastta.com üzerinden ise sadece ücreti mukabili hesap satın alan müşterilere destek sağlanmakta. Dolayısıyla destek sistemimizin çalışmadığı yanlış bir yorum olmuş

   – Online yazışma ekranı konusunda haklısınız, “sürekli kapalı” olmasa da istenilen düzeyde online olmadığını kabul ediyorum

   – Sitede iletişim bilgisi olmadığı yorumunuz da sanırım biraz aceleye gelmiş. Şu sayfada iletişim konusunda yeterince detaylı bilgi bulunmakta: https://arastta.com/contact bu linke sitenin en altında yer alan Contact linkinden erişilebilmekte

   – whois bilgilerinde yer alan telefon numarası geçerli bir telefondur ve kullanımdadır ama arayıp ulaşamamış olabilirsiniz. Ancak yine de whois bilgilerindeki telefona ulaşamamak bir projenin kalitesini gösterir/göstermez konusundaki kanaatinize de katılamayacağım. Zira oraya domain kayıt sırasında bir telefon veriyorsunuz (bu kişisel bir numara da olabilir) ve bunun proje hakkında destek veya bilgi alınacak bir telefon numarası olması şart değil

 5. – iletişim konusunda genel anlamda sorun olduğu kesin
  – iletişim bilgisi diye verdiğiniz link daha çok ulaşım bilgisi gibi 🙂
  – whois bilgisini can sıkıntısından değil hizmet hakkında bilgi almak için muhattap arayışından kontrol ettiğimi düşünmelisiniz.
  – iletişim kuramadığım bir servisten hizmet almak beni hala düşündürüyor.
  – forum kısmı ise olabildiğince pasif durumda.
  – ticket açmak için minimum 30 dolarlık bir hizmet satın almış olmak şartı biraz ağır gibi 🙂

  iyi çalışmalar

  1. İletişim kanallarının yeterince etkin kullanılmadığı konusunda size hak veriyorum, daha iyi olması gerekiyor.
   Onun haricinde kendimi tekrar etmek istemiyorum.
   Teşekkürler yorumlarınız için.

   1. bir kaç ufak düzenleme ile arastta kullanmayı planlıyorum, mail adresimden iletişim kurabilir misiniz? yada ilgili birine yönlendirebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın