Startup’ın Yatırım Kovalaması

1-5 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbulStartup ile, girişiminde bulunduğumuz Arastta için yatırım kovalama serüvenimiz başladı. Ancak ne serüven…

Açıkçası Startupİstanbul’a katılmadan 1 hafta öncesine kadar ne aklımızda yatırım kovalama, ne de Melek Yatırımcılar’la görüşme konusunda bir heves yoktu. Daha doğrusu Arastta için yatırım almayı Arastta’ya ilk başladığımız günden beri düşünüyorduk ama bu yatırımı proje hatırı sayılır bir noktaya gelip, binlerce müşteriye ulaştıktan sonra alma fikri vardı… Yani “proje hele bir tutsun, o zaman elimiz güçlü olur ve hiçbir yatırımcı da zaten bu durumda olmaz demez” diye düşünüyorduk.

Ve fakat bir arkadaşımızın yönlendirdiği Startupİstanbul duyuru e-postasından sonra, katılıp katılmama konusunda karar vermek için çok fazla zamanımız kalmamıştı, kayıtların süresi dolacağı için hemen karar vermemiz gerekiyordu ve katılım ücretini yatırıp katılmaya karar verdik.

Ve işta tam da bu noktadan sonra, yani Kasım ayının son haftasından itibaren Arastta için tohum (seed) veya erken dönem (early stage) diyebileceğimiz yatırım kovalama sürecimiz başladı. Ve o gün bugündür de bu süreç tam gaz devam ediyor.

StartUpİstanbul’dan umduğumuz verimi alamadık ve fakat bize projenin henüz ilk aşamalarında dahi olsa, hatırı sayılır bir yatırım alabileceğimiz fikrini vermiş oldu, bu açıdan her ne kadar organizasyon ile ilgili bir çok soru işaretim olsa da, bize kattığı fikir açısından pişman olmadığımızı rahatlıkla söyleyebilirim.

Şimdi ise 2 farklı yatırım ağı ile ciddi olarak görüşmelerimiz var ve bir tane ünlü yatırımcı da bugün Arastta’ya belirli bir yüzde karşılığında ilk yatırım teklifini sundu. Değerlendirme aşamasındayız.

Fakat asıl gelmek istediğim nokta, o gün bugündür, yani Ekim başından beri kaç defa sunum hazırlayıp bozduk, geceler gündüzlere, hafta içleri hafta sonlarına karıştı. Şimdiye kadar İngilizce ve Türkçe kaç defa sunum yaptığımı unuttum. Ve henüz bitmedi daha, hala maraton devam ediyor, yarın sabah da bir sunum var, önümüzdeki hafta da…

Bütün bunların yanında günlük iş ve sorumlulukları da aksatmadan devam ettirmek gerekiyor, çok şükür sağlığımız yerinde ve üstesinden geliyoruz.

Fakat bu süreçler bir şekilde sakinleştikten sonra –Allah’ım bir gün sakinleşeceğini hayal edemiyorum şu anda– bütün elde ettiğim Startup tecrübelerini buradan paylaşmayı düşünüyorum. Belki benzer aşamada, benzer konumda birileri denk gelir de okursa çok faydası olacaktır. Zira bugün bildiklerimi önceden biliyor olsaydım çok daha faydasını görmüş olurduk.

Bakalım tüm bu koşuşturmalardan sonra büyük umutlar bağladığımız Arastta ne noktalara gelecek. Ama ortada kesin olan bir gerçek var ki, tecrübemin olmadığı bir alanda büyük tecrübeler edindim.

Bir Cevap Yazın